Data a analýzy
Aby se Praha mohla správně rozvíjet, je nutné jí porozumět. Proto IPR sbírá a shromažďuje relevantní data, díky nimž vznikají strategie, podklady, analýzy a další důležité dokumenty a projekty.
K našim podstatným rolím patří i správa Geoportálu. S ním je spojena produkce map a mapových aplikací pro odborníky i širokou veřejnost, ale také poskytování dat v souvislosti s dalšími provázanými projekty. Mezi nejdůležitější patří zejména Digitální technická mapa Prahy či digitální 3D model Prahy. Zásadními daty, která poskytujeme, jsou Územněanalytické podklady hl. m. Prahy. Ty se věnují území Prahy a slouží zejména pro účely územního plánování a dalšího rozvoje území. Data jsou využívána mimo jiné pro činnosti odborů Magistrátu hl. m. Prahy, městských částí a organizací. Naše data poskytujeme v režimu Opendata. Na této stránce také naleznete veškeré analýzy a výběr aplikací rozdělených podle témat.
Kolik v Praze probíhá developerských projektů? Jaký vývoj prodělaly ceny bytů v posledních letech, jaký je rozsah nabídky a bytových dispozic? Nejen těmto otázkám se věnují specialisté IPR Praha v oblasti bydlení a realitního trhu.
Historie je tím, co dává současnosti hloubku.
Mezi hlavní charakteristiky, které Prahu odlišují od ostatních evropských metropolí, patří bezesporu kultura. Jednou z unikátních kvalit Prahy je její architektonická a urbanistická bohatost, kterou je třeba nejen chránit, ale také rozvíjet.
Město netvoří pouze domy a silnice, ale zejména jeho obyvatelé, kteří ho neustále formují. Obyvatelé v Praze stále přibývají, především kvůli migraci.
IPR se věnuje Praze z nejrůznějších úhlů a měřítek.
Za veřejnou vybavenost se považují především školská zařízení, knihovny, pošty, zdravotnická zařízení nebo domy s pečovatelskou službou.
Geoportál
Geoportál je základní internetový rozcestník, na kterém najdete všechna data, mapové aplikace a mapové služby týkající se informací o území Prahy. Data jsou poskytována formou Opendat. Geoportál nabízí kromě dat nejen komplexní aplikaci ‚Mapa on-line‘, kde si každý může vyhledat nejrůznější témata jako například počet obyvatel, kvalitu ovzduší, cenovou mapu či cyklotrasy. Součástí jsou i specializované aplikace jako Výkresy územního plánu, digitální technická mapa, historie Prahy, Atlas životního prostředí či Katalog městských částí.
Územně analytické podklady
Územněanalytické podklady (ÚAP) jsou pravidelně aktualizovaným souborem informací o stavu území hl. m. Prahy, které se dělí na jednotlivá témata: Krajina, Město, Využití území, Potenciál, všechny druhy infrastruktur a další. ÚAP jsou hlavním podkladem pro zpracování územněplánovacích dokumentací, zejména Zásad územního rozvoje a Územního plánu.
Open data
Celoměstský portál pro otevřená data hlavního města Prahy – zde Magistrát hl. m. Prahy, příspěvkové organizace, městské části a další související subjekty zveřejňují data ve strojově čitelných formátech.
Hlavní město Praha disponuje detailním digitálním 3D modelem zástavby, terénu a zeleně pro celé své území. 3D model je důležitým podkladem při koncepčním plánování výstavby, výškových regulacích a územním rozhodování. Model vznikal fotogrammetrickým vyhodnocením leteckých snímků v letech 2000 až 2008. Poslední aktualizace dat zástavby proběhla v roce 2016 a dat terénu v roce 2018. Přesnost modelu zástavby je minimálně 0,5 m a přesnost modelu terénu minimálně 1 m. Model zástavby je pravidelně aktualizován, aby byla zajištěna stálost jeho kvality.
Připravili jsme pro vás mapovou aplikaci, která vám umožní zkoumat a analyzovat jednotlivá území prostřednictvím dat odvozených z provozu mobilních telefonů. Cílem je prozkoumat časoprostorové chování uživatelů, které nám pomůže lépe popsat reálné využití jednotlivých území.
Digitální technická mapa Prahy (DTMP) je nejdůležitější částí Digitální mapy veřejné správy hl. m. Prahy. Mapa obsahuje nejpodrobnější reálně dosažitelný a dlouhodobě aktualizovaný obraz stavu polohopisu a sítí technické infrastruktury pro celé území hl. m. Prahy. Digitální technická mapa Prahy je zpracována jako vektorová databáze přímo využitelná pro projekční a analytickou činnost, kartografické výstupy i tvorbu informačních systémů o území.
Tento projekt si klade za cíl rozšířit stávající možnosti sběru ekonomických dat pro hl. m. Prahu a zvýšit přesnost jejich použití, a to prostřednictvím vývoje informačního a analytického systému a vytvoření vlastního samostatného portálu pro sběr a analýzu dat o ekonomickém prostředí hl. m. Prahy a jeho zázemí.